Proč by si měly dávat předsevzetí i děti?

Dáváte si předsevzetí, které, jak doufáte, dodržíte po celý rok? Možná jste si to ani neuvědomili, ale předsevzetí si mohou dát i děti. Je to tradice, ať chcete nebo ne, tak proč z toho vynechávat, právě děti?

Jak jistě každý z nás ví, děti nás ve všem napodobují a nebude tomu jinak ani u předsevzetí. Nicméně je potřeba to dětem předkládat jako fakt, že je dobré, něco zlepšit, a tak se sebe-zdokonalit. Určitě neprezentovat tak, že je s nimi něco špatně.

Je potřeba vyzdvihnout jejich úspěchy v roce předešlém a navázat na to, co by je mohlo bavit dál. Ať je to třeba nějaké hraní na hudební nástroj nebo cokoliv jiného.

Předsevzetí si můžete nejprve zkusit celá rodina

Určete si společný cíl, čeho chcete dosáhnout. Pomalými krůčky, ne žádným rychlým tempem. Uvedeme si to na příkladu. Nejde vašemu dítěti matematika? Navrhněte, že se bude alespoň 15 minut denně, věnovat tomu, co mu právě činí potíže. Motivací by mohla být dobrá známka. Děti je nutné posouvat vpřed a podporovat růst jejich dovedností.

Děti se rády cítí být součástí našich rozhodnutích, zvláště tehdy, když to přímo ovlivňuje i je. Jistě, nebudou rozhodovat o tom, zda se přestěhujete do nového města za prací, ale malé rozhodnutí. I kdyby to mělo být to, že nebudou jíst tolik sladkostí nebo trávit méně času u televize. Nastavte si určitou hranici, např. jedna sladkost a televize na půl hodiny denně.

Předsevzetí je nezbytné volit adekvátně věku

Pokud se jedná třeba o základní úkon jako je úklid hraček, pochopí to i batole. U starších dětí, např. osm let a výše, povzbuzujte na složitější vykonávání úkolů. Klidně vynést odpadkový koš!

Obtížné úkoly budou pro dítě překážkou a zcela jistě budou mít opačný efekt. Místo motivace, je to bude nudit a co více? Dost možná si rovnou řeknou, tak na tohle splnění nemám.

Plno dětí má problém s dodržováním hygienických návyků, tudíž by je mohlo posunout vpřed předsevzetí, které bude konkrétně zaměřenou na určitou činnost, např. čištění zubů.

Děti milují pocit úspěchu a je mnohem příjemnější je pochválit, než jimi pohrdat. Pokud konkrétní předsevzetí neplní, sedněte si s ním a zeptejte se, jak mu v tom lze pomoci. Klíčovým prvkem je, že se dítě snaží.

Štítky: , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares