Proč nechat kojence a malá batolata chodit na boso?

V životě existuje spoustu milníků a jedním z nich je i kupování prvních botiček. Je však nutné pořizovat dítěti boty, když mu je jen rok? Malé dítě, které leží po většinu času v postýlce a saje si prstíky u nohou, boty nepotřebuje. Vaše dítě udělá první nestabilní krůčky a vy už byste běžela do obchodu pro boty. Není to rozhodující, odolejte tomu pokušení, vyplatí se to. Pro dítě je nejlepší, když se plazí a vytahuje za něčím jen tak na boso. Samozřejmě za předpokladu, že je povrch bezpečný.

Děti mají pevné kotníky, nebojte se

Pokud takto malé děti chodí na boso, je u nich prokázán lepší vývin – silnější svalstvo a koordinovanější pohyby. Kosti jsou v tomto období velmi tvárné, tak by byla škoda, abychom na dítěti napáchali nějaké nezvratné škody.

S nákupem prvních botiček tak rozhodně není, kam spěchat

Boty totiž tlumí zprávy o tom, kde je rozložená váha nohy. Nervová zakončení na chodidlech vnímají půdu pod nohama a vysílají do mozku signály. A chůze vyžaduje, aby byl mozek neustále v kontaktu s nohama. Někdo si zkrátka a jasně myslí, že boty podpírají kotníky a je to dobré. Jenže batolata to nepotřebují, tak proč. Potvrzují to i výzkumy. Děti mají kotníky stabilní stejně jako dospělí.

Současně chodidlo reaguje na různé situace a dává šanci zapojit se receptorům, např. šlachám, svalům a kloubům. Nožka se tak bude vyvíjet rovnoměrným způsobem. Horší je to s rovnou podlahou, kterou teď v moderních domácnostech máme všichni. Dítě nemusí překonávat žádné nerovnosti, což není úplně ideální. Přesto všechno, podlaha dítěti v tomto věku uškodí daleko méně, než nazuté boty. Pořiďte si alespoň koberec. Když je venku hezky, choďte s batoletem na boso i po trávě.

Pokud už vybíráte botky, dejte přednost stylu barefoot. Je to obuv speciálně navržená pro děti i dospělé tak, aby byl v botě dostatečně velký prostor, žádné deformování. Na tendenci kupovat malé boty rovnou zapomeňte.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares