Pravda o zesměšňování dětí svými rodiči

Zesměšňováním mohou mít rodiče pocit, že vyhráli bitvu, ale realita je, že prohráli válku. Máma zveřejnila on-line video, kde zesměšňuje svoji dceru při sportování, po vysílání umístila pikantní fotky na Facebook.

Další maminka využívala holičství, aby mohla vytvořit jejímu synovi “staromódní účes”, aby mu dala lekci, pak sdílí fotografie na sociálních médiích. Tyto příklady se neobjevují jen zřídka. Ale naopak zesměšňování dětí na Youtube najdeme přes více než 30 000 videí.

“Rodič, který zahanbuje své dítě, porušuje všechny základní hodnoty toho, o čem rodičovství je,” řekla Parenting.com. “Rodiče mají být jejich pomocnou rukou”.

Dlouhodobé účinky
Zesměšňování dětí způsobují rodiče, že k nim jejich děti ztrácí důvěru a to může vést k trvalým, celoživotním problémům, říká Dr. Gross.
Tato forma zesměšňování může skutečně ovlivnit vývoj dítěte, čímž zvyšuje tlak na mozek. Z těchto incidentů v dětství může později pramenit deprese a úzkost. Některé děti dokonce trpí posttraumatickou stresovou poruchu nebo ještě hůř, spáchají sebevraždu.

Krátkodobá nebezpečí
Nejen, že je zesměšňování potenciálně škodlivé, ale vystavuje děti nebezpečí. Dětští tyrani hledají právě tyto nejisté děti s nízkým sebevědomím. Rodič, který veřejně zesměšňuje svoje dítě, z něj zároveň dělá terč pro školní tyranii. Koneckonců, každý si může prohlédnout, co se sdílí online.

Proč rodiče zesměšňují
“Když toto rodiče dělají, to stejné bylo děláno jim,” říká Dr. Gross.

Zesměšňování je také často poslední zoufalé úsilí rodičů, kteří se snažili všemi způsoby omezit jejich špatné chování.

“Když rodič nemůže myslet na nic jiného na práci, raději se uchylují k zahanbování. Myslí si, že vynaložili dost sil k výchově. Jejich odhalením, si myslí, že je dokážou kontrolovat.“

Říká se, že zesměšňováním dochází ke ztrátě kontroly a nezralosti rodičů.

“To není disciplína, vůbec. Je to reaktivní chování. Oni vytvořili tolik problémů v dlouhodobém horizontu,” říká Dr. Gross.

Je pravdou, že může být velmi snadné reagovat emocionálně, pokud musí rodič řešit neustálé problémy s chováním dítěte.
“Rodičovství je stresující, a to je konstantní,” říká, a někteří rodiče zahanbují jejich děti, aby snížili svoji vlastní úzkost a možná i získali pochopení.

Realita zesměšňování
“Rodičovství není sprint, je to maratón,” říká Dr. Gross. Zesměšňováním může mít rodič pocit, že vyhrál bitvu, ale realita je, že prohrál, protože ponižování dítěte narušuje důvěru a pocit bezpečí dítěte.

Dr. Gross připomíná: “Dítě je dítě. Oni si neumí poradit jako my.”. Děti si chtějí nechat od rodičů poradit, jak řešit jejich problémy, a ne upozorňovat na oblasti se kterými bojují.

Efektivnější rodičovství
Namísto zostuzení, Dr. Gross nabízí tyto tipy:

  • Sednout si a pravidelně hovořit se svými dětmi.
  • Dát každému stejné množství času mluvit.
  • Aktivně naslouchat svému dítěti.
  • Udržovat oční kontakt v průběhu diskuse.
  • Použijte pozitivní posilování chválení za dobré chování.
  • Vytvořte důsledky za špatné chování.
  • Nepersonalizujte špatné chování vašeho dítěte.
Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares