Stavební pouzdro je praktickou a taky designovou alternativou klasických otočných dveří. Jeho velkou výhodou je úspora místa, protože dveřní křídlo může zajíždět přímo do stěny. Jak si stavební pouzdro vybrat, abyste si vyhnuli možným komplikacím a nákladným opravám?
Kdy můžete sáhnout po stavebním pouzdru?
Ať už stavíte, nebo plánujete rekonstrukci, jejíž součástí je i výměna dveří, stavební pouzdro může být řešením. Rozhodnout se ale musíte včas, pokud totiž některé z nich budou řešeny jako zasouvací do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi, musíte si toto pouzdro vybrat dřív, než začnete se stavebními pracemi.
„Pouzdro pro zasouvací dveře nahrazuje část příčky a stavební otvor pro něj bude nutné správně připravit. Je tedy rozhodně lepší a v některých případech dokonce nutné připravovat stavební otvor na míru konkrétnímu pouzdru,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel jediného českého výrobce stavebních pouzder, společnosti JAP FUTURE.
Náš tip: Nezapomeňte, že velikost stavebního pouzdra ovlivní i to, zda zasouvací dveře budou mít jedno nebo dvě křídla.

Na co si při výběru stavebního pouzdra zaměřit?
Výběr stavebního pouzdra v žádném případě nepodceňujte, vyhnete se tak budoucím komplikacím a pracným opravám. Na co si dát pozor?
Do jaké stěny pouzdro budete instalovat?
Při výběru stavebního pouzdra je důležité vědět, z jakého materiálu je příčka, do které pouzdro usadíte. Většina pouzder sice nabízí řešení jak pro zděné, tak sádrokartonové příčky, liší se ale konstrukční řešení pouzdra a postup jeho usazení.
Víte, že pro zděné příčky jsou určena pouzdra s armaturou (vnější mřížkou pro nanesení omítky) na povrchu? Naopak sádrokartonová konstrukce zajišťuje zapravení pouzdra suchou cestou a jeho plechový profil je tedy bez armovací sítě.
Tip Petra Paksiho: „Speciální variantou je praktické skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT, které je možné použít pouze do sádrokartonových příček. Jeho konstrukce je totiž oproti klasickému stavebnímu pouzdru tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice.“
Jaké jsou plánované rozměry dokončené příčky?
Stavební pouzdro nahrazuje část stěny, je tak důležité už při jeho objednání znát plánovanou šířku dokončené příčky. V závislosti na tloušťce stěny se pak liší i tloušťka pouzdra. Jak upozorňuje Petr Paksi: „Třeba pouzdro NORMA STANDARD a NORMA KOMFORT vyrábíme v rozměrech pro dokončenou šířku příčky 100 mm a 125 mm. Oproti tomu u modelů NORMA UNIBOX a NORMA PARALLEL určených pro zasouvání dvou dveřních křídel do společného pouzdra, je třeba počítat se šířkou příčky 200 mm.“
Víte, že hloubka pouzdra může ovlivnit výběr konkrétních dveří? Třeba do užších pouzder totiž zpravidla můžete osadit jedině hladké dveře s plnou výplní.
Budou mít dveře klasické obložky, nebo ne?
Už před objednáním stavebního pouzdra si také odpovězte na otázku, zda zvolíte pouzdro s klasickými obložkami, nebo sáhnete po zasouvacích dveřích v moderní minimalistické variantě bez obložkových zárubní. U pouzdra s klasickými obložkami není třeba dveře vybírat dopředu, v druhém případě je to jinak.
„Aby bylo možné vytvořit dveřní průchod bez viditelných obložek, je třeba zvolit pouzdro, které je k tomu speciálně uzpůsobené. Příkladem je stavební pouzdro AKTIVE, jehož konstrukce je připravena tak, aby vytvářela pevnou hranu průchozího otvoru, ale přitom zůstala skryta pod finální povrchovou úpravou stěny, tedy výmalbou tapetou či obkladem,“ říká Petr Paksi z JAP FUTURE a hned k tomu dodává: „Příprava stavebního otvoru pro pouzdro bez obložek se řeší s přesností na centimetry, proto je důležité znát budoucí rozměry dokončené příčky a vědět, kolik na ní bude omítky. Bezobložkové pouzdro je navíc o něco menší než to s klasickými obložkami.“
Víte, že pro bezobložkové pouzdro si musíte doobjednat také balíček s vozíčky a dalšími komponenty, která se liší podle toho, zda si pořídíte dřevěné nebo celoskleněné dveře?