Jak pomoci ženě po traumatickém porodu?

Porod je sám o sobě velkou zátěží a představuje nepopsatelnou změnu v životě ženy. Některé porody jsou však ještě o mnoho těžší – vyskytnou se zdravotní komplikace, něco je v nepořádku s dítětem, dojde k nějaké nepříjemné situaci… a pro novopečené maminky může být velmi těžké se s tím vyrovnat i několik týdnů po porodu. Jak jim tedy nejlépe pomoci dostat se zpět “do formy”?

  • Zaskočte jí na nákup. Neptejte se, co potřebuje, ale prostě vyberte základní potraviny a nějaké drobnosti, které ji potěší.
  • Buďte připraveni mlčet. Někdy je pro tyto ženy nejlepším lékem tichá společnost – taková, která nepotřebuje mluvit, nesnaží se ji rozveselit, ale třeba se jen s ní podívá na film.
  • Zaskočte na návštěvu a pomozte s miminkem nebo ho rovnou vezměte na vycházku. Buďte aktivní a nečekejte žádné instrukce – prostě se chopte toho, co se vám zrovna zdá nejpotřebnější.
  • Pokud má maminka i starší děti, věnujte se zejména jim – aby měla maminka čas sžít se se svým novorozeným miminkem a postupně překonat trauma z porodu
  • Nesnažte se dávat nevyžádané rady. Pokud jste sami nezažili stejnou situaci, nemůžete mít ponětí, co maminka prožívá a jakékoliv rady mohou působit zcela kontraproduktivně.
  • Buďte citliví a ohleduplní, ale ne přehnaně lítostivý. Falešný soucit nikoho nepotěší – a tím méně traumatizovanou maminku. Vyhýbejte se možná nejvíc tématu porodu a nesnažte si hrát si na psychologa.
  • A konečně – v žádném případě celou situaci nezlehčujte. Zvlášť muži mají někdy tendenci celý problém traumatického porodu snižovat jen na jakési “hormonální šílenství”. Ve skutečnosti se však jedná o zcela vážný a medicínsky potvrzený poporodní stav, který je třeba chápat jako jakýkoliv jiný zdravotní problém.

Zdroj: www.livingandloving.co.za

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares