Jak fungují dětské smysly?

Zrak, sluch, čich, hmat a chuť… jak fungují u vašeho miminka a co za změny u něj probíhají? A jak můžete jejich správný vývoj podpořit?

Zrak

Přibližně jeden den po porodu je zrak vašeho miminka velmi zamlžený a zaostřuje přibližně na vzdálenost 25 cm. Po třech měsících dokáže dítě sledovat pohyb a později i lépe zaostřovat a rozeznávat barvy, velikosti a vzdálenosti. Pokud chcete jeho zrak rozvíjet, umožněte mu, aby zblízka sledovalo váš obličej a často měňte svůj výraz ve tváři, aby si zvykalo na změny a dokázalo je rozpoznat.

Čich

Ten se rozvíjí úplně nejdřív. Je to vlastně především nos, podle kterého se dítě v prvních měsících orientuje. Velice brzy totiž rozpozná vůni své matky a i při kojení mu čich pomáhá najít místo, odkud teče mléko.

Hmat

Hmat se rozvíjí až později, neboť během prvních měsíců ještě dítě není schopné nic udržet v rukou ani prstíky zkoumat tvar či povrch věcí. Později však hraje nenahraditelnou úlohu při objevování světa – proto si také děti chtějí na všechno sáhnout.

Chuť

Chuťové buňky se vyvíjí již okolo 28. týdne těhotenství. Dítě tak prostřednictvím tekutiny, která jej obklopuje, již v děloze rozpoznává některé chutě. Chuťové preference se během prvního roku života výrazně rozvíjí, nicméně výzkumy ukázaly, že děti kojené mateřským mlékem jsou k chutím podstatně přizpůsobivější. Důvodem je to, že chuť mateřského mléka podléhá více či méně výrazným změnám, které dítě zaznamená a postupně si na ně zvyká.

Sluch

Zdroj zvuku jsou děti schopné rozeznávat až po 3 měsících. Proto nepanikařte, pokud máte dojem, že za vámi váš novorozenec neotáčí hlavičku, když na něj mluvíte. Zatím to jednoduše neumí. Dokonce ještě v 9 měsících je sluch stále nedovyvinutý a stále tedy není třeba strachovat se, pokud máte dojem, že dítě neslyší tak, jak by mělo. Až okolo 1 roku lze dělat nějaké závěry a případně započít terapii.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

 

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares