Elektrolytický nápoj: užitečný pomocník po cvičení, průjmu a při zvracení

Výroba vlastního domácího elektrolytického nápoje nebo domácího sportovního nápojem jak chcete – je velmi jednoduchá. Voda je sice nejlepší způsob, jak tělo hydratovat, ale někdy je potřeba doplnit také další elektrolyty.

Když se potíte, vaše tělo ztrácí minerály. Doplňte je zpět do organismu tímto snadným způsobem.

Co jsou vlastně elektrolyty?

Elektrolyty jsou minerály, které pomáhají regulovat procesy ve vašem těle. Pomáhají také s nervovým systémem a svalovou funkcí.

Mezi ty nejdůležitější patří:

  • vápník, chlorid, hořčík, fosfát, draslík a sodík

Tělu škodí nízká i vysoká hladina elektrolytů. V obou případech není tělo v rovnováze, což se může projevit různě méně i více vážnými příznaky.

Naše rada zní: vyhněte se elektrolytovým nápojům vyráběným komerčně. I když svou práci splní podobně, dostáváte s nimi do těla i pořádnou dávku cukru, barviv a dalších umělých přísad. Navíc jsou, jak známo i předražené.

O složení našeho drinku:

  • Kokosová voda je pravděpodobně nejjednodušší základ pro všechny nápoje tohoto druhu. Přirozeně obsahuje vysoké hladiny draslíku, sodíku, vápníku a hořčíku.
  • Nemáte k dispozici kokosovou vodu? Nevadí, jako základ lze použít také bylinkový čaj nebo čistou vodu. Jdeme na přípravu…
  • Do tohoto základu vsypte trochu kvalitní soli. Upřednostňuje se mořská nebo himálajská růžová sůl, protože jsou méně rafinované. Kromě sodíku a chloridu je zde malé množství dalších minerálů, tedy elektrolytů – jako je vápník, draslík a hořčík.
  • Kdo neholduje slané chuti, může si do nápoje kápnout med, citronovou nebo limetkovou šťávu.

Ingredience:

  • 1¾ šálku bylinného čaje, čisté nebo ještě lépe – kokosové vody
  • ⅛ lžičky růžové himálajské soli
  • 2 čajové lžičky medu (nebo javorový sirup)
  • ¼ šálku citronové nebo limetkové šťávy
  • ½ čajové lžičky práškového vápníku/hořčíku

Postup:

Uvařte čaj nebo mírně zahřejte vodu či kokosovou vodu a následně dejte sůl, sladidlo a event. práškovou formu vápníku a hořčíku.

Takto připravený elektrolytický nápoj vydrží v lednici týden. Recept můžete vždy zdvojnásobit nebo ztrojnásobit, abyste vytvořili velkou dávku, pokud víte, že ji budete potřebovat.

Tento recept můžete také připravit s polovinou tekutého základu a podle potřeby jej zmrazit jako kostky ledu. Jednoduše naplňte sklenici kostkami a přidejte vodu.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares