Milujete zahradničení s dětmi? Pozor na mšice, jsou to letní škůdci!

Mšice patří mezi nejničivější škůdce rostlin. Obává se jich mnoho odborných pěstitelů, ale i maminek, které o svou zahrádku pečují a střeží ji jako oko v hlavě.

Mšice mohou zapříčinit zežloutnutí listů, kde se mimo jiné, tvoří také skvrny a různá zvlnění.

Když hovoříme o mšicích, obvykle máme na mysli jejich hojné počty. Víte o tom, že jich je více, než 4 000 druhů? Tito rostlinní parazité sice nejsou nikterak velcí, přesto nejsou nikomu k užitku, ba naopak.

Něco málo o mšicích jako takových…

Většina z nich je nazvána podle toho, kterou rostlinu si vyberou jako hostitele, např. Hyadaphis coriandri dává přednost koriandru, mšice bavlníková (Aphis gossypii) ničí bavlnu a mšice černá broskvová (Brachycaudus persicae) usedá na broskvoních.

První generace mšic vzniká na jaře a jedná se o potomky narozené ze zimních vajec samice. Během léta se jich rodí x dalších, kdy vznikají v zásadě jako klon matky bez samce. Mohou být okřídlené i bezkřídlé. Napadají rostliny, z nichž vysávají šťávu a oslabují je. Nejnebezpečnějším důsledkem pro plodinu je však přenos virů.

Mšice mohou během několika sekund přenášet desítky virů z nemocné rostliny na zdravé, zejména prostřednictvím okřídlené generace. Největší problém virů spočívá v tom, že na ně neexistuje lék. Rostliny, jenž nejsou vůči viru tolerantní nebo rezistentní, nevyhnutelně vedou k úhynu.

Jak se jich zbavit? Vyrobte si na ně účinnou zbraň

Jednoduše smíchejte 1 lžičku neemového (nimbového) oleje a 1/2 lžičky tekutého mýdla na nádobí na 1 litr vody. Proveďte postřik.

Můžete použít i sílu esenciálních olejů. Esenciální oleje fungují jako insekticidy. Podle jedné studie se jedná o těchto šest éterických olejů:

  • olej z koriandru (Coriandrum sativum L.)
  • levandulový olej (Lavandula spica L.)
  • fenyklový olej (Foeniculum vulgare Mill.)
  • olej z oregana (Origanum vulgare L.)
  • jalovec (Juniperus communis L.)
  • hřebíčkový olej (Syzygium aromaticum (L.)

Stříkání těchto éterických olejů přímo na listy by způsobilo poškození rostliny. Nejlepší je, když je smícháte s mýdlem a poté přidáte do vody. Tím dojde ke zředění.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares