Co je to sourozenecká rivalita a jaké jsou její příčiny?

Mnoho dětí má to štěstí, že se se svými sourozenci stanou nejlepšími přáteli, ale je běžné, že se bratři a sestry hádají.

Sourozenecká rivalita často začíná ještě předtím, než se do rodiny připojí druhé dítě, a pokračuje, jak děti rostou a soutěží o všechno od hraček po pozornost. Jak děti dosáhnou různých fází vývoje, jejich měnící se potřeby mohou ovlivnit jejich vzájemný vztah.

Může být frustrující a rozčilující sledovat – a slyšet – jak se vaše děti hádají. Konfliktní domácnost je stresující pro každého. Přesto může být těžké vědět, jak zastavit boj, nebo dokonce, zda byste se měli zapojit.

Proč se děti hádají, a mnohdy i perou

Mnoho různých věcí může způsobit, že se sourozenci budou hádat. Většina bratrů a sester má určitý stupeň žárlivosti nebo soutěživosti, což může vést k hádkám a hašteření. Ale i jiné věci mohou mít vliv na to, jak často se děti perou a jak těžké jsou boje.

  • Měnící se potřeby. Je přirozené, že měnící se potřeby, úzkosti a identity dětí ovlivňují jejich vzájemný vztah. Například batolata přirozeně chrání své hračky a věci a učí se prosazovat svou vůli, což budou dělat na každém kroku. Pokud tedy hračku batolete zvedne bratr nebo sestra, starší dítě může reagovat špatně. Děti ve školním věku mají často silnou koncepci spravedlnosti, takže nemusí chápat, proč se se sourozenci jiného věku zachází jinak nebo se jim dostává toho, co považují za zvláštní. Dospívající si na druhou stranu rozvíjejí smysl pro individualitu a nezávislost a může jim vadit, že pomáhají s domácími pracemi, starají se o mladší sourozence nebo dokonce musí trávit čas spolu. Všechny tyto rozdíly mohou ovlivnit to, jak děti mezi sebou bojují.
  • Individuální temperamenty. Individuální temperament vašich dětí – jejich nálada, povaha a přizpůsobivost – a jejich jedinečné osobnosti hrají velkou roli v tom, jak spolu dobře vycházejí. Pokud je například jedno dítě položeno a druhé se snadno rozčílí, může se do toho často dostat. Podobně dítě, které je obzvláště přilnavé a přitahované k rodičům kvůli pohodlí a lásce, může být nenáviděno sourozenci, kteří to vidí a chtějí stejnou pozornost.
  • Zvláštní potřeby/nemocné děti. Někdy mohou zvláštní potřeby dítěte v důsledku nemoci nebo problémů s učením/emocí vyžadovat více rodičovského času. Jiné děti mohou jednat, aby získaly pozornost nebo ze strachu z toho, co se děje s druhým dítětem.
  • Vzory. Způsob, jakým rodiče řeší problémy a neshody, dává dětem silný příklad. Řešíte vy a váš partner konflikty způsobem, který je ohleduplný, produktivní a není agresivní? Díky tomu je pravděpodobnější, že vaše děti budou dělat totéž, když se dostanou do problémů. Pokud vás vaše děti často vidí křičet, třískat dveřmi a hlasitě se hádat, když máte problémy, pravděpodobně si tyto špatné návyky také osvojí.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares