4 tipy, jak naučit děti správně jíst?

Nejeden rodič si povzdechne, že jejich dítě nechce jíst a nejraději by se jen cpalo sladkostmi a nezdravým jídlem. Asi není třeba upozorňovat, kam až může takové stravování vést. Pro správný fyzický i psychický vývoj dítěte je důležité stravování.

Jděte dítěti příkladem

První věc, kterou můžete udělat, aby se vaše děti dobře stravovaly? Jezte dobře sami – před nimi. Dospělí, kteří si pochutnávají na různých výživných potravinách ve šťastném prostředí, mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít děti se zdravými postoji k jídlu, než dospělí, kteří neustále drží diety, přejídají se, odmítají zeleninu nebo prostě nechávají děti jíst samotné.

Vyhněte se nucení a rozkazování

Nucení většinou v dětech vzbudí ještě větší vzdor. I když dítěti jídlo chutná, bude ho odmítat, pokud ho budete k jídlu nutit. Už to není o jídle, je to o potřebě dítěte být autonomní.

Rodiče jsou zodpovědní za to, co se podává k jídlu, a za způsob, jakým je to prezentováno. Děti jsou zodpovědné za to, kolik a dokonce i za to, zda jedí.

Vyhněte se „úplatkům“

„Když dojíš oběd, můžeš si dát zmrzlinu.“ Uplácení je jen další formou nátlaku, proto je vhodné se mu vyhnout. Přidává to napětí při jídle a nepomůže jim to, naopak – můžete to mít zcela opačný účinek. Když je odměnou dezert, vysílá to špatnou zprávu o tom, co stojí za to jíst. Sladkosti se stávají cennějšími než zdravé jídlo.

Jak udělat radost z konzumace vlastní sladké odměny? Vyhněte se problému nabízením pouze ovoce. Nebo udělejte ze sladkostí úsudek (vynaložilo vaše dítě přiměřenou snahu sníst?) spíše než výsledek přísného účtování (růžička brokolice se rovná jednomu kousku koláče). Dítě, které nemá hlad po žádné zdravé volbě, by nemělo mít hlad ani po sladkém.

Servírujte malé porce

Češi jsou milovníci jídla a mají sklony se přejídat. Občas zapomínají, že děti jsou malé a tudíž jim stačí malé porce.

Příliš mnoho jídla je pro dítě zastrašující a odrazující – a zklamáním pro rodiče, kteří vidí plný talíř, i když dítě všechno ochutnalo. Začněte v malém a pamatujte, že jedna zelená fazolka je lepší než žádná a že vždy můžete nabídnout více.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares