Prostřední dítě – jak na něj a na jeho výchovu?

O prostředních dětech se říká, že jsou na tom nejhůř. Nemají status prvorozeného, ani nejsou opečováváni jako nejmladší sourozenec. proto je potřeba jim věnovat obzvlášť velkou pozornost, aby nikdy nenabyli dojmu, že jaksi nezapadají a že je jejich rodiče dostatečně neoceňují.

Prostřední děti se typicky snaží vymezit vůči svému staršímu sourozenci a dělat vše naopak. Pokud má nejstarší rád čokoládovou zmrzlinu, prostřední bude zbožňovat vanilkovou a tak dále. Snaží se tak v rámci rodiny najít své vlastní místo a svou specifickou roli. Většinu praktických věcí má totiž již na starosti nejstarší a pro prostředního sourozence jakoby nezbývalo místo.

Prostřední děti se také nejčastěji snaží získávat pozornost zlobením nebo ve všem soutěžit se svým starším sourozencem. Obvykle je tedy těžké na ně aplikovat nějaký zaručený výchovný postup, protože osobnost prostředního dítěte z velké míry závisí na jeho vztahu k nejstaršímu sourozenci a na míře, jakou jsou rodiče schopni rozdělovat mezi ně povinnosti i pozornost.

Druhé dítě často trpí pocitem nedocenění, protože staršímu sourozenci se většinou vše daří lépe a také je to on, u kterého rodiče zažívají svá “poprvé” – první zoubky, první rozbité koleno, první den ve školce atd. U druhého sourozence se vlastně jedná už jen o reprízu.

Prostřední dítě se vždy musí o pozornost rodičů dělit. Proto zvlášť dbejte na to, aby jí nikdy nemělo nedostatek a zvlášť důsledně oceňujte všechny jeho úspěchy. Podporujte svým přístupem k vytváření dobrého sourozeneckého vztahu – jednou vám za to děti budou vděčné.

Slavní druhorození: Donald Trump, Elijah Wood, Bill Gates nebo princezna Diana

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares