Domácí herbář: speciál pro děti

Blíží se léto a s ním i sběr nejrůznějších bylin a květin. Někdo si jedlé květiny užívá na stole ve svých pokrmech, ať už v podobě pampelišek, sedmikrásek nebo řeřichy, jsou tu ještě další důvody, proč sběr uskutečnit.

Napadl vás herbář?

Nemusí se jednat o nějaký dokonalý, kde bude popis rostliny latinsky, ale třeba jen pro zábavu. Zvláště poté, pokud máte chuť něco tvořit se svými dětmi. Mohou to být pouze volné listy papíru nebo kniha či obrázek v rámečku – to už záleží na vás, jak celou věc pojmete.

Přizpůsobte se svému vkusu nebo oblasti, kde žijete. Ne všechny rostliny tak budou k nalezení všude, což je i logické.

Můžete použít fotoalbum nebo modernější scrapbook. Rostliny se ukotví jednoduše do folie nebo rovnou zalaminují.

Proč herbář?

Identifikace rostlinek je skvělým řešením, jak dítě naučit, jak se která květina jmenuje. Je však na místě si vždy umýt ruce, když přijdete domů. Na to bychom měli dbát především, protože nikdy přesně nevíme, která rostlina by mohla být jedovatá.

Je pak na vás, jestli si najdete své oblíbené květiny v kultivarech nebo v divoké přírodě. Můžete si udělat herbářů hned několik. Pokud se bojíte, lze sbírat květiny v rukavicích, pro děti to bude představovat velkou legraci!

Nápady na vytvoření herbáře formou výletu – připravte si batoh s nezbytnostmi

Zabalte si s sebou opalovací krém, sprej proti hmyzu, vodu, občerstvení, dětské ubrousky, náhradní oblečení a malou lékárničku, kde budou nůžky, náplasti, dezinfekce a obvaz. V případě, že se při sběru rostliny poraníte, můžete sebe i dítě hned ošetřit.

Možná se vám stane, že seberete jen malý plod a nebudete následně vědět, ke kterému stromu patřil. Je dobré během sběru fotit i celou rostlinu, keř a strom.

Máte doma staré stránky s telefonními kontakty?

Ideální na vylisování, jelikož si neponičíte knihy. Zatížené knihy jsou jasným důkazem, jak k nim lidé přistupují. Je rozhodně lepší, najít jiný způsob, ať již zmiňovaný seznam nebo cokoliv jiného.

Rostlinu lze umístit mezi dva čisté bílé listy, obalit novinami – ty absorbují velkou část vlhkosti. Zátěž uděláte snadno tak, že vezmete dva kousky překližky a několik těžkých kamenů nebo cihel.

Po několika dnech své rostliny zkontrolujte. Musí být dokonale suché. Nic nepokazí herbář jako plíseň z rostlin, které nejsou řádně vysušené.

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares