Jak posílit imunitu? Pití pomerančového džusu vás zocelí i proti COVID-19

Podle výzkumu mohou živiny ve šťávě z citrusových plodů podporovat imunitní systém a bojovat proti zánětům.

Pití pomerančového džusu a užívání doplňků vitamínu C nenabízejí stejné nutriční výhody.

Vypití sklenice pomerančové nebo jiné citrusové šťávy, může pomoci podpořit imunitní systém, jak jsme se již zmínili na začátku.

Bojuje proti volným radikálům v těle

Výsledky poukazují na to, že mikroživiny a další bioaktivní sloučeniny obsažené ve šťávách z citrusových plodů, hrají roli při kontrole oxidačního stresu a zánětu.

Hesperidin, který se nachází téměř výhradně v pomerančové šťávě a pomerančích, v kombinaci s vitamínem C, může napomoci podpořit antioxidační aktivity v těle.

Jedna 250 ml sklenice 100% pomerančové šťávy obsahuje více, než dvojnásobek denní doporučené hodnoty vitamínu C.

Co se děje při nedostatku vitamínu C?

Oproti tomu nedostatek vitamínu C, může narušit imunitu a zvýšit náchylnost člověka k infekcím. Vitamín C však není jedinou zářící hvězdnou živinou ve 100% pomerančové šťávě – nápoj také obsahuje folát, který hraje roli ve funkci mnoha typů imunitních buněk.

Mimo mikroživin vlastní 100% šťávy z citrusových plodů polyfenolické flavonoidní sloučeniny – přírodní sloučeniny, o nichž se věří, že nastartují obranyschopnost.

Jaké další polyfenoly jsou účinné?

Hlavním polyfenolem v pomerančové šťávě je tedy hesperidin, ale jsou známy i další, jako je narirutin a naringin. Ty jsou také pozoruhodné. Studie ukazují, že všechny tři sloučeniny působí protizánětlivě.

Vzhledem k tomu, že nekontrolovaný zánět zapříčiní poškození tkání a vede k onemocnění, mohou mít protizánětlivé složky ve vaší stravě, jisté výhody.

Zatímco mnoho lidí užívá doplňky vitamínu C na podporu imunitního systému, v potravinách existují určité složky, které nelze jednoduše vyprodukovat v pilulce.

Převážně z tohoto, ale i z jiných důvodů, doporučujeme opírat se o získávání živin ze zdrojů potravy místo pilulek, je -li to možné.

Může pití pomerančové šťávy chránit před COVID?

I když pití pomerančového džusu není záruka, že virus nedostanete, silný imunitní systém pomůže primárně i sekundárně, když onemocníte.

Vědci z tohoto nedávného přehledu uvedli, že některé předběžné údaje naznačovaly, že pití pomerančového džusu by potenciálně mohlo poskytnout určitou ochranu před COVID-19. K tomu, aby se skutečně zjistilo, zda je to pravda, by však byly zapotřebí klinické studie na lidech.

Výsledky některých modelových studií naznačují, že hesperidin – antioxidant nacházející se v citrusech, by mohl interferovat se vstupem viru do hostitelských buněk, což může ztížit dosažení infekce.

Pomůže vám vitamín C se rychleji zotavit po COVIDU?

Podobně laboratorní studie zjistily, že hesperidin a naringenin – nacházející se v pomerančové šťávě, mohou bránit replikaci viru.

Tento raný výzkum naznačuje, že přinejmenším není na škodu zahrnout nápoj do vaší stravy, když se pokoušíte posílit svůj imunitní systém v boji proti jakékoliv infekci.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares