Vědecké poznatky, které vás udrží v kondici

Kolik litrů vody vypijete za den? Dříve bylo známým faktem, že je to asi 8 sklenic, ale dnes studie mluví trochu jinak. Je totiž důležité brát v potaz i vaši denní aktivitu, hmotnost a fungování těla jako celku. V mnoha případech je to i více, ale neděste se, do pití můžete započítat i 20 % z potravy.

Ovesné vločky na zácpu

Jak na zácpu? Jednoduchým příkladem jsou ovesné vločky, které v kombinaci s pohybem, zaručeně pomohou. Stačí je smíchat s mlékem, nechat pár hodin odstát, aby nabobtnaly, nastrouhat k nim jablíčko, zakápnout citronovou šťávou, nasypat oříšky, osladit medem a třeba i semínky. Do konceptu můžete zařadit taktéž sušené švestky.

Imunita a potraviny 

Je logické, že v zimě není tolik možností jíst ovoce a zeleninu jednoduše utrženou ze zahrady a v obchodech je samozřejmě všechno předražené. Kdo má však letní zásoby ovoce v mrazáku, má vyhráno. Jestliže tedy jíme ovoce a zeleniny méně a přidáme k tomu, že nám ještě chybí slunce, jsme na tom s obranyschopnosti celkem špatně.

Do jídelníčku je potřeba zařadit suroviny, které nás posílí – takže hlavně antioxidanty, vitamíny, minerály, bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky ve formě nenasycených mastných kyselin. Mezi nejhlavnější vitamíny a minerály řídící imunitní procesy patří vitamin C, D, B12, zinek a hořčík. 

Sůl a krevní tlak 

V soli vězí ukrytý sodík, který hodnotu krevního tlaku ovlivňuje. Ať jste zdraví nebo nemocní, to roli nehraje. Sodík je v těle spojován se zadržováním vody, což způsobuje nárůst objemu tekutin, což má za následek zvyšování krevního tlaku. 

Quinoa je bohatá na živiny

Je super potravinou neobsahující lepek, tudíž její popularita stoupá i v řadách celiaků. Vlastní dostatečně množství vlákniny, ale i dalších vitamínů, minerálů a stopových prvků. Za zmínku stojí hlavně vitamíny B, kyselina listová, železo a měď. Co se týče přípravy, je přirovnávána k rýži. 

Svačina bohatá na vitamíny 

Nevíte už, co si dopřát ke svačině, aby to bylo zdravé? Vsaďte na jogurt s banánem ve formě smoothie. Stačí smíchat 150 gramů jogurtu, 250 ml mléka, půl lžičky vanilkového extraktu, banán a třeba borůvky nebo jahody, co máte k dispozici. Vše rozmixujte do hladká a svačinka je na světě. 

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares