Kukuřičné vlasy nebo také kukuřičné vousy, jsou části uvnitř klasu kukuřice. Jedná se o žluté nitky, které rostou společně s dalším vývojem (tedy zrn této potraviny).
Díky svým močopudným a protizánětlivým léčivým vlastnostem jsou využívány k léčbě onemocnění ledvin a močového systému – cystitida, nefritida, prostatitida a uretritida.
Zvyšují frekvenci močení a následně tak snižují i krevní tlak. Dále snižují hladinu cukru v krvi, podílí se na úpravě rovnováhy střevní flóry a regulují pohyb střev. Zatočí i s únavou.
Kukuřičné vlasy jsou plné vitamínů, minerálů, sacharidů, ale také flavonoidů. Flavonoidy jsou sloučeniny, které se nacházejí mimo jiné též v ovoci a luštěninách.
Kukuřičné vlasy se nejčastěji používají ve formě čaje vyrobeného ze suchého extraktu zakoupeného v obchodech s přírodními produkty.
Jak si jej vyrobit?
Ingredience:
- 1 polévková lžíce suchého extraktu z kukuřičných vlasů
- 250 ml vody
Postup:
Uvařte vodu společně se suchým extraktem z kukuřičných vlasů, přikryjte a nechte 10 minut odpočinout. Čaj můžete pít třikrát denně.
Kromě čaje lze užívat kukuřičné vlasy i jako doplněk stravy. Doporučená dávka je 400 – 450 mg (2 – 3krát denně).
Kontraindikace:
Studie ukazují, že vlasy z kukuřice jsou bezpečnou léčivou rostlinou, i přesto má jistá omezení. V opatrnosti u lidí mající zánět prostaty (jak se zvyšuje počet močení, může to způsobovat i nepříjemné pocity při močení).
Dále těhotné a kojící ženy, jelikož se mění hladiny hormonu oxytocinu. Ten je, jak známo, zodpovědný také za kontrakce dělohy. S otazníkem i lidé užívající léky ke snížení krevního tlaku, antikoagulancia a diuretika.
A jak na dekoraci?
Klas kukuřice použijte jako tělo panenky, kukuřičné nitky jako vlasy. Stačí pak jen nalepit očička nebo dokreslit obličej fixou, pár hadříků na převlečení..a podzimní dekorace je na světě.