Jak na zdravé sezení u počítače?

V současné době pracuje v kanceláři u počítače stále více lidí, někteří tráví sezením za pracovním stolem i více než 10 hodin denně. Pro tělo není sedavý způsob života přirozený a může tak docházet k mnoha zdravotním problémům. Je třeba se zaměřit na ergonomii pracovního místa, aby se dalo rizikům úspěšně předejít. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.

Rizika sedavého zaměstnání

Nesprávným dlouhodobým sezením a výběrem špatného kancelářského vybavení můžete přispívat k rozvoji zdravotních potíží.

Záda a krk

Sezením na nesprávné židli dochází k nerovnoměrnému zatížení svalů v oblasti beder a krku. Takový problém se většinou projeví nepříjemnou bolestí. Nevhodně rozprostřený tlak na ploténky může však dojít až k jejímu vyhřeznutí, což se v horších případech musí řešit operací.

Kardiovaskulární choroby

Pokud sedíte u počítače více jak 23 hodin týdně, je riziko výskytu problémů se srdcem vyšší až o 64 %. Hrozbou je infarkt, cévní mozkové příhody a další oběhová onemocnění.

Cukrovka

Vlivem nesprávného a častého sezení může docházet k inzulinové rezistenci, která má za následek vznik cukrovky druhého typu. Nedochází ke správné látkové výměně, klesá schopnost buněk reagovat na inzulin a přebírání glukózy z krve.

Obezita

Sedavý způsob života, málo pohybu a nezdravá strava často vede k obezitě. Obezita způsobuje vyšší riziko výskytu onemocnění pohybového aparátu, nádorových onemocněních, nemocí trávicího traktu a výše zmíněných kardiovaskulárních chorob a cukrovky druhého typu.

Práce ve stoje

Práce ve stoje, tzv. standing office, se stává oblíbenou alternativou sedavého zaměstnání a má kladný vliv na vaše zdraví.

Pro zdravou práci ve stoje je nezbytným vybavením polohovací stůl . Elektrický motor zajišťuje snadné nastavení výšky a přizpůsobení vašim potřebám. Komfort je stejný jako u obyčejných kancelářských stolů, pořizovací cena se dá srovnat s kvalitními kancelářskými stoly bez možnosti polohování.

Zdravotních benefitů práce ve stoje je mnoho, mezi ty hlavní patří posilování hlubokého stabilizačního systému, lepší soustředění a produktivita, redukce bolestí zad, lepší držení páteře, spalování většího množství kalorií, snižování hladiny cukru v krvi nebo menší pravděpodobnost vzniku hemeroidů.

Ergonomická židle

Pro správný posed u pracovního stolu je výběr kvalitní židle klíčový. Židle by měla být funkční oporou namáhaných partií – bederní páteře, krční páteře, loktů a předloktí. Bez ergonomické židle vydržíte sedět celý den ve správné poloze opravdu těžko.

Na jaké vlastnosti se při výběru židle zaměřit?

  • Stabilní konstrukce,
  • nastavitelná výška sedáku,
  • nastavitelná područní a bederní opěrka,
  • nastavitelný podhlavník,
  • synchronní mechanika umožňující plynulé nastavení sklonu opěráku a sedáku,
  • dostatečná hloubka a šíře sedáku,
  • snadno udržovatelné, prodyšné materiály.

Zdravé sezení

Zásady zdravého sezení se nevztahují jen na práci u počítače v kanceláři, ale na všechny sedavé typy zaměstnání, opomenout nesmíme ani ergonomii práce na home office.

Základní pravidla:

  • záda držte ve vzpřímené pozici,
  • kolenní kloub by měl svírat úhel 90 °,
  • zajistěte nohám dostatečný prostor pod stolem,
  • deska stolu by měla být ve stejné výšce jako lokty,
  • loketní kloub by měl svírat 90 °,
  • optimální vzdálenost monitoru od očí je 45 – 70 cm,
  • oči by měly být v úrovni horní hrany obrazovky.

Cvičení pro zdravá záda

Kromě vhodného vybavení a dodržování zásad sezení u počítače, je také vhodné zařadit do pracovní rutiny pravidelné protažení namáhaných partií.

Existují účinné cviky, které můžete provádět na pracovní židli v mezerách mezi plněním jednotlivých pracovních úkolů. Často se můžete setkat s pojmem kancelářská jóga. Při delších pauzách je vhodné se od pracovního stolu zvednout a jít se projít. Ideální je krátká procházka kolem bloku nebo v parku, ale pokud takovou možnost nemáte, postačí i cesta do kuchyňky s cílem uvařit si kávu.

Ve volném čase se snažte zařadit do programu co nejvíce pohybových aktivit. Ať už jde o chůzi, která je pro tělo nejpřirozenějším pohybem, nebo o jízdu na kole, cvičení jógy či jiný sport.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares