Péče o dětské zoubky

První zoubky jsou velkým milníkem v životě vašeho miminka. Ale jakmile se objeví, je především potřeba o ně začít pečovat . Nějakých pár let je vaše dítě bude potřebovat v co nejlepší kondici.

Samozřejmostí by měla být návštěva dětského zubaře. I když se to může zdát trochu předčasné, jen tak budete mít jistotu, že zoubky rostou tak, jak mají, a zubař vám také dá rady, jak správně zuby čistit. Doporučí vám vhodný zubní kartáček i pastu určenou pro batolata.

V žádném případě nezkoušejte používat kartáček vlastní a pastu určenou pro dospělé! Tyto pasty mají totiž vysoký obsah fluoru, který může být pro dítě nebezpečný. Udělejte z čištění zubů zábavu. Pomohou k tomu barevné kartáčky s obrázky nebo jiné zábavné rituály – fantazii se meze nekladou.

Předcházet zubnímu kazu můžete samozřejmě i výběrem vhodné stravy. V období přibližně jednoho roku stáří dítěte se obecně doporučuje přestat s kojením – a to i z důvodů ochrany chrupu. Místo sacích lahviček začněte používat plastové hrníčky – zoubky se tak budou méně opotřebovávat.

Omezte sladká jídla a nápoje. A to nejen kvůli ochraně zubů. Na cukru si děti lehce vytváří závislost a je poté obtížné naučit je jíst a pít i méně sladké potraviny. Šetřit byste měli také s ovocem – navykne-li si dítě na sladké přesnídávky, jen stěží ho potom budete přesvědčovat, aby snědlo okurku nebo salát.

V každém případě péči o mléčné zoubky nepodceňujte. Jsou o poznání náchylnější než dospělý chrup a mnohem hůře se také spravují plombami. Navíc jistě nechcete, aby si vaše dítě vypěstovalo strach ze zubaře už v takto raném věku. Nejlépe uděláte, když ho bolestných návštěv ušetříte tak, že budete dbát na správnou ústní hygienu i zdravou stravu.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

 

 

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares