Naučte své děti správně jíst a předejděte jejich obezitě

Každé sedmé dítě trpí v České republice obezitou, 95 % z nich trpí tzv. alimentární obezitou (tedy ovlivněnou zevními faktory, zejména nepoměrem mezi energetickým příjmem a výdejem). Pokud je vaše dítě těžší než 95 % ostatních dětí stejného věku a výšky, jsou považovány za obézní. Pokud je vaše dítě těžší než 85 % ostatních dětí stejného věku a výšky, považují se za nadváhu.

Dobrou zprávou je, že můžete své dítě naučit celoživotním zdravým návykům. Čím dříve, tím lépe. Ne všechny děti, které mají nadváhu, mají problémy s hmotností jako dospělí. Nicméně, jak dítě stárne, jejich riziko pro udržení nadváhy se zvyšuje. Riziko je ještě vyšší, pokud jeden nebo oba rodiče mají nadváhu.

Učte dítě jíst zdravě

Určete, kolik kalorií by vaše dítě mělo jíst. Poskytněte mu dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Pokud si nejste jisti, co podávat, poraďte se se svým lékařem nebo dietologem.

Vyhněte se přidaném cukru

Vyhněte se nápojům slazených cukrem, jako jsou ovocné šťávy, ovocné nápoje, pravidelně kalorické nealkoholické nápoje, sportovní nápoje, energetické nápoje, slazené nebo ochucené mléko nebo slazený ledový čaj. Nechte své dítě pít vodu co nejvíce. Celé ovoce je lepší než ovocné šťávy. Šťávy obsahují přidaný cukr.

  • Udělejte ze zdravého stravování a cvičení rodinnou záležitost. Jezte jídlo a občerstvení společně jako rodina.

Nechte dítě jíst u jídelního stolu

Nenechte své dítě jíst před televizí, při hraní videoher nebo na počítači. Trvejte na tom, aby seděli u kuchyňského stolu. Omezte dobu strávenou před obrazovkou na 2 hodiny denně.

Pomalu a nepředíjat se

Naučte své dítě jíst pomalu a přestat, když se cítí plné. Vyhněte se fast foodům.

Učte je pohybu

Choďte spolu na procházky nebo jezděte na kole. Zajděte do bazénu a zaplavejte spolu. Povzbuzujte své dítě, aby se připojilo ke sportovním týmům.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares