Má těchto 5 věcí skutečně vliv na pohlaví dítěte?

Existují pověry „zaručené“ rady, které vám říkají, že když se snažíte otěhotnět, použijete jednu konkrétní sexuální polohu, že budete mít chlapce, nebo naopak dívku. Existují stejně neobvyklá přesvědčení, která říkají, že když budete jíst určité potraviny, povzbudí vás to k početí dívky. Ale můžete skutečně ovlivnit pohlaví svého budoucího dítěte, je to všechno na štěstí, nebo jsou při určování pohlaví miminka ve hře i jiné věci?

Vliv při in vitro

Podle studie z University of New South Wales v Austrálii z roku 2010 mohou být miminka počatá technikami asistované reprodukce pravděpodobněji chlapec nebo dívka v závislosti na použité technice. Výzkumníci zjistili, že procento dětí mužského pohlaví se snížilo na přibližně 49 %, když se páry rozhodly pro intracytoplazmatickou injekci spermie (kdy je spermie injikována přímo do vajíčka) a oplodněné embryo bylo přeneseno do dělohy ve fázi štěpení, po pouhých dvou nebo třech dní.

Procento se však zvýšilo na 56 %, když bylo použito standardní oplodnění in vitro (vejce a spermie jsou smíchány v misce, nikoli injekčně) a embrya byla přenesena ve stádiu blastocysty, čtyři dny po oplodnění. Přesný důvod toho není znám, říká spoluautor Michael Chapman, ale pravděpodobně to souvisí s délkou doby, po kterou je embryo kultivováno v laboratoři. „Možná jsou chlapci silnější,“ říká a teoreticky umožňuje, aby jejich embrya přežila déle mimo tělo.

Dieta matky

Ženy, které celkově jedí více kalorií – a které jedly cereálie k snídani a konkrétně dietu bohatou na draslík – mohou mít větší pravděpodobnost, že porodí chlapce.

Dědičnost

Lidé se často pokoušejí uhodnout pohlaví nenarozeného dítěte na základě počtu chlapců a dívek, které již v rodině jsou, nebo počtu sourozenců, které každý rodič má.

Ale skutečně se v rodinách preferuje pohlaví? Mohou existovat některé rodiny s genetickou predispozicí, ale neexistuje žádný publikovaný výzkum, který by tuto představu podpořil. Dostupné důkazy naznačují, že jde jen o náhodu.

Doba početí

Existují důkazy, že pohlavní styk blíže k ovulaci zvyšuje šance člověka mít chlapce. Předpokládá se, že je to způsobeno tím, že chlapecké spermie přežívají kratší dobu, než může dojít k oplodnění.

Stres a majetek

Vědci spekulují, že křehčí spermie Y-chromozomu nepřežijí tak dobře během období vysokého psychického stresu, nebo že stres může ovlivnit hladiny hormonů v těle matky a učinit je tak pohostinnějšími pro spermie X-chromozomu. Stále však chybí dostatek důkazů.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares