Kdy může moje dítě začít jíst pevnou stravu?

Lékaři doporučují počkat, dokud dítě nebude mít asi 6 měsíců, aby začalo s pevnou stravou. Nedoporučuje se začínat před 4 měsíci.

Přibližně v 6 měsících potřebují děti přidanou výživu – jako je železo a zinek – kterou jim poskytuje pevná strava. Je také ten správný čas seznámit své dítě s novými chutěmi a texturami.

Některá miminka mohou být připravena na příkrmy dříve než ve věku 6 měsíců (zpravidla miminka na umělém mléku), ale nezačínejte, dokud vaše dítě nebude mít alespoň 4 měsíce.

Jak poznáte, že je ten správný čas začít s pevnou stravou?

  • Mají dobrou kontrolu nad hlavou a krkem a sedí na vysoké židli.
  • Zajímají se o jídlo. Mohou například sledovat ostatní, jak jedí, sahají po jídle a otevírají ústa, když se jídlo blíží.
  • Nevytlačují jídlo z úst, což je přirozený reflex jazyka, který mizí, když je jim mezi 4–6 měsíci.
  • Váží dvojnásobek své porodní váhy, nebo se jí blíží.

Poraďte se se svým lékařem o správné době, kdy začít s pevnou stravou.

Jak začít?

Až nadejde správný čas, můžete začít s dětskými neslazenými cereáliemi obohacenými železem. Začněte s 1 nebo 2 lžícemi cereálií smíchaných s mateřským mlékem, umělou výživou nebo vodou. Krmte své dítě malou dětskou lžičkou. Nepřidávejte cereálie ani jiné potraviny do kojenecké láhve, protože to může vést k přílišnému přibírání na váze. Nechte své dítě trénovat jíst ze lžičky a naučte se přestat, když je plné.

Když se vaše dítě naučí jíst první jídlo, zaveďte další, jako je pyré, ovoce, zelenina, fazole, čočka nebo jogurt. Zkuste jedno jídlo po druhém a počkejte několik dní, než vyzkoušíte něco nového, abyste se ujistili, že vaše dítě nemá alergickou reakci.

Potraviny, které s větší pravděpodobností způsobí alergie, mohou být mezi potravinami, které představujete svému dítěti. Patří mezi ně arašídy, vejce, kravské mléko, mořské plody, ořechy, pšenice a sója.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares