Jak podpořit přirozený dětský vývoj?

První týdny a měsíce po narození děťátka strašně rychle utečou. Než se nadějete, je období, kdy dítě leží v kočárku a většinu dne prospí, pryč. Najednou se začne otáčet, lézt a vy musíte být pořád ve střehu.

Už si nemůžete jen tak odskočit na toaletu, uvařit čaj, oběd, nebo poklidit. Jakmile se dítě začne přetáčet na bříško, sedat si, plazit se, už před ním nic není v bezpečí. Odstraňte vše, co dětem nepatří do rukou z dosahu.

Keramické ozdůbky dejte do vysoko umístěných vitrínek, pozor si dejte i na ubrus na stole. Stačí zlomek vteřiny, dítě za něj zatáhne a vše co je na stole rázem leží na zemi. Rozbité věci “vem čert”, jenže co kdyby tam byl šálek s horkým čajem nebo kávou?

Kdy děti přestávají jen ležet?

Některé děti se kolem šestého měsíce začnou pokoušet o sed, jiné k tomu mají daleko. Nepřitahujte je do sedu, nechte je, ať se k tomu dopracují. Stejně je to i s chůzí.

Nebuďte netrpěliví. Nestavte je na nožičky, netahejte za ruce, když na to ještě nejsou připravené. Než udělají první krůčky, musí si projít vývojem, který není dobré uspěchat. A co si budeme povídat, užívejte klidu. Jakmile začnou chodit, moc ho mít nebudete.

Pasení koníčků je důležité

Už od mala by děti měly trávit nějaký čas na bříšku. Každý den je nechte pást koníčky. Posilují tak svaly, které budou později potřebovat. I pediatr si bude hlídat, jak dítě na bříšku leží. Když se mu něco nebude zdát, možná vás odešle na rehabilitaci. Nebraňte se jí.

Čas strávený na bříšku je pro další vývoj nesmírně podstatný a je důležité, aby přitom dítě správně drželo hlavičku.

Připravte dostatek místa

Chcete, aby se dítěti líbilo na bříšku? Lehněte si na zem spolu s ním. Začíná se přetáčet a lézt? Odstraňte z dosahu vše, o co by se mohlo zranit. Pozor dejte i na nohy u stolu a jiný nábytek.

Povzbuzujte ho!

Ukažte dítěti hračku, kterou má rádo, nebo ho zaujme, a umístěte ji kousek od něj tak, aby pro ni muselo natáhnout ručku.

Náš tip: Jaké hračky zaručeně přitáhnou dětskou pozornost? Ty, které se hýbou, nebo vydávají zvuky.

Pomozte mu!

Dítě leží na bříšku a tolik se touží dostat k hračce opodál. Natáhnout ruku nestačí. Jak se k ní dostat? Ať dělá co dělá, nejde to. Zkuste mu položit dlaně na chodidla tak, aby se od nich mohlo odrazit. Díky této pomoci získá kontrolu nad svým pohybem a brzy zjistí, jak na to bez pomoci.

Zdroj: www.motherandbaby.co.uk

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares