Hračky a genderové stereotypy

Před pár desítkami let bylo doslova nemyslitelné, aby si kluci hráli s panenkami a holčičky si jezdily s autíčky. Dnes se tyto stereotypy postupně boří, nicméně stále zůstává mnoho věcí, které děláme, aniž bychom tušili, že pramení z našich předsudků či naučených zvyklostí.

Stereotypy někdy ani neregistrujeme

Ačkoliv se můžeme považovat za otevřené a zcela liberálně myslící jedince, mnoho genderových stereotypů je v nás natolik zakořeněných, že už je ani nepoznáme. I když tedy dovolujeme holčičkám hrát si s tanky a chlapcům nosit růžové oblečení, možná jim nevědomky vštěpujeme mnoho jiných stereotypů už jen tím, jak o mužích a ženách hovoříme, jak vysvětlujeme, proč je maminka s dětmi doma a tatínek chodí do práce apod.

Obchody s hračkami udělají “práci” za nás

Pokud jste si toho ještě nevšimli, jsou to právě obchodní řetězce, které nám úspěšně vštěpují, co je “pro holky” a co “pro kluky”. Jednotlivé uličky jsou obvykle barevně odděleny a i svými nápisy jasně demonstrují, komu jsou jednotlivé hračky určeny.

Kluci taky pláčou

Největším omylem při vytváření stereotypů je, že muži nikdy nesmí být slabí a citliví – že to jednoduše není mužné chování. Proto všechny ty tanky, zbraně a vojáčci. Není ale vnímavost a cit něčím, co bychom měli pěstovat u každého, bez ohledu na pohlaví? Nejsou právě tyto vlastnosti zárukou mírumilovného lidského soužití?

Začněte u sebe

Je pravda, že genderové stereotypy vy sami nezměníte. Ale pokud nezačnete u sebe, nedojde k vůbec žádné změně. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je postavit se škatulkování alespoň sám u sebe, ve svém vlastní okolí a ve vztahu ke svým dětem.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares